Після переїзду на землю ми одразу почали експериментувати з вирощуванням продуктів та спробували кілька видів грядок.
Грядки-короба
Це грядки, огороджені з усіх боків борти з шиферу. Оскільки вони вищі за рівень землі, з ними зручно працювати і між ними зручні проходи і немає бруду. А при мульчуванні на них мульча не розноситься вітром по ділянці.
На цих грядках ми вирощуємо овочеві культури, квіти та зелень. І це одні з найзручніших і найефективніших грядок на нашій ділянці.
Горбисті грядки Зеппа Хольцера
Ці грядки розробив відомий австрійський фермер Зеп Хольцер. Основу цих грядок становлять рослинні рештки. Вони перепрівають і переробляються хробаками та мікроорганізмами, стаючи джерелом тепла для кореневих систем, рослин, а також постачальником вологи та добривом.
Дещо поекспериментувавши з цими грядками, ми зрозуміли, що в нашому кліматі вони не працюють. Через те, що вони високі, вони швидко випаровують вологу. І оскільки ґрунт пересихає, рослини потрібно багато поливати.
Але не обійшлося і без відкриттів у цьому експерименті: ми виявили, що між двома горбистими грядками рослини чудово почуваються, завдяки волозі, яка там зберігається і захисту від сонця та вітру. Тому ми залишили ці грядки на ділянці та саджаємо між ними баклажани, гарбуз, кабачки та інші культури.
Грядка «Шарований пиріг»
Це експериментальна грядка, що складається з перепрілої деревини, тріски, соснового опаду, родючого шару та мульчі.
Поки що ми спостерігаємо за ефективністю цієї грядки. На ній ми вирощуємо овочеві культури розсадою. Оскільки там великий шар мульчі, вирощувати із насіння важко.
На фото наш волонтер із Франції Валентино допомагає садити батат на цю грядку.
Грядки-теплички
Минулого року у нашому Кратерному саду ми зробили кілька грядок-теплиць. Каркас цих грядок зібраний із бруса 100х50 мм . Конструкція дозволяє закрити їх плівкою чи агроволокном.
Щоб продовжити термін вегетації рослин навесні, до того, як закінчаться заморозки, ми висаджуємо трави та культури, які відносяться до холодів лояльно та накриваємо плівкою грядки, отримуючи міні-теплички, закриті з усіх боків. Усередині грядок передбачена лампочка, яка дозволяє тримати температуру завжди плюсовою, навіть у холодні ночі.
Агроволокном також добре закривати грядки у посушливе літо. Так ми рятуємо наші культури від спеки.
Минулої весни ми виростили на цих грядках ранній кріп, петрушку, салат, редис та багато іншого. Також у них можна висаджувати ранню розсаду перців та баклажан.
Восени, після збирання томатів, перців, коли звільняється місце, туди можна посіяти шпинат, кріп та інші трави. А огірки та помідори добре підв'язувати на перекладини цих грядок.
Біля грядок-теплиць ми зробили кілька квіткових клумб для залучення комах, які боротимуться із нашими шкідниками.